MORE than 33,000 men and women from the Hunter served in World War II, according to Hunter military historian David Dial OAM.
Subscribe now for unlimited access.
$0/
(min cost $0)
or signup to continue reading
To mark the 75th anniversary of the end of WWII, Mr Dial has compiled this list of 943 Hunter men and women who paid the ultimate sacrifice.
"We remember the men of the Hunter who lost their lives at sea aboard HMAS Sydney in its encounter with the German raider Kormoran off the Western Australia coast; HMAS Armidale, Australia, Canberra, Parramatta and Perth," Mr Dial said.
"The nurses and field ambulance men aboard Hospital Ship Centaur torpedoed off the south-east Queensland coast; the prisoners of war who perished aboard Japanese transport ships torpedoed by US submarines in the China Sea.
"We remember the men of the Merchant Navy who perished aboard SS Iron Chieftain, SS Iron Crown and SS Iron Knight in 1942-1943, the result of Japanese submarine attacks along the south-east coast of Australia.
"The airmen lost in bombing raids over Europe, and in the South-West Pacific islands of Papua New Guinea, Bougainville, Borneo and New Britain; and the brave Catalina crews in the battle of the Coral Sea.
"We remember the men of the Australian Army who paid the supreme sacrifice in North Africa, Greece, Crete, the Middle East, Singapore, New Britain, Java, Papua New Guinea, Bougainville, Borneo and the Solomons.
"And we remember the prisoners of war who endured deprivation, hardship, starvation and forced labour in Europe, south-east Asia and especially those who died at Rabaul, Sandakan, Ranau and on the Burma to Thailand railway."
--------------------
LAC Peter Flemming Abercrombie, Waratah; Pte William Carlyle Adler, Newcastle; Gnr Frank Stuart Aird, Toronto; Teleg Maxwell James Airey, Newcastle; Cpl Clement Anthony Aisbett, Scone; LAC Keith Andrew Aiton, Broadmeadow; Gnr John Francis Godfrey Alford, Murrurundi; P-O Robert Norman Allan, Hamilton; Pte Lance Phillip Allsop, Scotts Flat; F-O John Walter Amess, Newcastle; Pte Lawrence Anderson, Aberdare; 5th Engr O Roy Frederick Anderson, Newcastle; F-Sgt Richard James Andrews, Cessnock; Pte Kenneth John Ansoul, Broadmeadow; Pte Clyde Archard, Nelson Bay; Pte James William Armstrong, Mayfield; LAC Kenneth John Arnott, Mayfield; OS William Westley Whitham Asher, Merewether; Pte Alfred Croft Asher, Stockton; L-Sgt Kenneth Croft Asher, Stockton; Pte Henry Aspinall, Barrington; Pte John Asser, Wallsend; F-Sgt Charles Carr Atkin, Newcastle; Pte Alfred Royce Atkins, Dungog; Pte Roger Miller Attwater, Newcastle; Sig Cecil Henry Ayres, Bellbird;
Pte Arthur Aubrey Baccus, Mayfield; Gnr Nigel Bagley, Barrington; Pte Ronald James Bailey, Carrington; Sgt Basil Edward Baker, Paterson; WO2 Reginald John Baker, Scone; Cpl Arthur Allan Baker, Toronto; Pte James Reginald Balcombe, Greta; Pte Phillip James Bambach, Seaham; F-Sgt Kenneth John Banfield, Dudley; Pte Milton Gordon Bannister, Mayfield East; Sgt Lance Bapty, Wollombi; Sgt Arthur Alexander Barbour, Maitland; WO2 Rolfe Waldo Uther Barker, Muswellbrook; Sgt Harold Edward Barklay, Newcastle; F-Sgt Norman Edward Barnes, Speers Point; Spr Clarence William Barrett, Hillsborough; Pte Richard Walter Barrett, Mayfield; Pte Norman Leo Barry, Georgetown; Greaser Sidney Edward Bartlett, Greta; Pte Albert Edward Raymond Bates, Mayfield; Pte James Bayliss, Wallsend; Pte Robert George Beattie, Moonan Brook; F-O James Macfadden Beeston, Hamilton; Pte Donald Dennison Beeston, Newcastle; Pte Henry Charles Bell, Adamstown; Capt Rossall Stuart Belmer, Bar Beach; Pte Harry James Bennett, Mayfield; AB Reginald Bennett, Newcastle; WO1 Karl Buchanan Benns, Newcastle; Pte William James Berman, Newcastle; F-Sgt Weston Robert Berry, Dungog; WO Max Milson Bettington, Merriwa; Pte Harold George Betts, New Lambton; Pte Richard Billingham, Weston; Cpl George William Birch, Aberdeen; Pte Cecil Reginald Blacker, Tighes Hill; Pte Walter William Blaker, Scone; Mech 1 Class Spencer James Blanch, Newcastle; Sgt Oliver Henry Blanch, Stratford; Cpl Allan Ernest Blenman, Islington; Pte Edgar Henry Bluford, Aberdeen; F-Sgt Eric Alan Bock, Cooks Hill; Pte Robert Thomas Bonis, East Greta; LAC Algie John Bourke, Stockton; Pte William Eric Bowen, Muswellbrook; L-Cpl Edmond John Boyle, Scone; L-Cpl Patrick Francis Brady, Swan Bay; Sgt William Thomas Brain, Newcastle; Pte Richard Kendal Braithwaite, Wallsend; Pte Roy Bramble, Forster; F-Sgt Anthony Phillip Brander, Broadmeadow; F-O Harry Sutton Brander, Broadmeadow; LAC Robert Allan Ross Braye, Lake Macquarie; Pte John Frederick Breese, Bretti; Sister Ada Joyce Bridge, Stoney Creek; AB Max Brind, Denman; AB Malcolm George Brown, Cessnock; S-Sgt Robert George Brown, Hamilton; F-Sgt Allan John James Brown, Hamilton; Gnr John Edwin Brown, Lambton; F-O Lionel James Brown, Scone; Cpl Alexander Russell Brown, Speers Point; Spr Eric Brown, Wallsend; Cpl Bruce Allan Brownjohn, Newcastle; Pte John Bruce, Dungog; F-Lieut Alex Allan Buck, Stroud; Ldg Stores Assist James Leslie Bucklow, Sandgate; Sgt Frank Bunnett, Newcastle; Pte Leonard Burgess, Denman; Pte James Burgess, Pelican Flat; P-O George Leonard Burgess, Singleton; Pte Spencer Anzac Nevil Burns, Wallsend; Cpl Amos Frank Burrows, Merewether; Cpl George Burton, Morisset; Pte Cyrill Roy Bush, Denman; Ldg Stokr Sydney William Butcher, Kurri Kurri; Pte Frederick Arthur Butler, Lambton; Pte William John Butt, Kurri Kurri; Sgt Claude Anthony Byrne, Bar Beach; Private Phillip Byrnes, Cardiff;
READ MORE: Old Spitfire pilots fly back in time
Gnr Henry Roy Caban, Ellalong; Sgt Ronald James Cadell, Upper Rouchel; F-Sgt Lance Cain, Swansea; Chf Stwd John Hugh Callinan, Hamilton; Bdr Douglas McKenzie Cameron, Upper Rouchel; Cpl Cuthbert Richard Cameron, Upper Rouchel; Pte Harold Evett Campbell, Dungog; Pte Charles Campbell, Hinton; Pte William Edward Campbell, Muswellbrook; Pte Henry Edward Campbell, Raymond Terrace; Pte Frederick James Campbell, Raymond Terrace; Gnr Ellis Gordon Camps, Waratah; F-Sgt Eugene John Candish, Wallsend; Pte Malcolm Henry Cann, Singleton; Pte William Thomas Theodore Cant, Tanilba Bay; Pte Ronald Maurice Cantwell, Cooks Hill; Pte John Joseph Carley, Singleton; F-O Nigel Bruce Carrall, Toronto; LAC Edward John Carroll, Wallsend; Dvr Victor Oliver John Carter, Muswellbrook; Gnr Allister Campbell Carter, Rouchel Brook; Gnr Victor Gregory Carter, Scone; Bdr Malcolm Lindsay Hamilton Carter, Stewarts Brook; Sgt John Alfred Leslie Carthew, Charlestown; WO James Nelson Casey, Adamstown; F-Sgt Allan James Casey, Cessnock; F-Sgt Barry William Casey, Newcastle; Sgt Stewart Cameron Caston, Newcastle; LAC Noel Austin Chamberlain, Buladelah; Fireman Frank George, Chammings, Newcastle; Sgt Beverley Kilgour Chandler, Merewether; LAC John Christopher Chantler, Raworth; Pte Stanley Chapman, Cardiff South; Sgt Stanley Chappell, Greta; Sig Clifford William James Cheshire, Broadmeadow; Tpr George Chesworth, Williamtown; Pte George Chippendale, North Rothbury; Cpl Alfred Charles Chisholm, Newcastle; Pte Donald Chisholm, Weston; Sgt Leslie Ronald Clack, Hamilton North; Pte Henry Robins Claridge, Newcastle; Cpl Hector Thomas Ashton Clark, Singleton; Spr Leopold Robert Clarke, Barrington; Pte Leslie Alfred Clarke, Maryville; Sgt Kenneth Harold John Clarke, Mayfield; L-Sgt Charles Hale Clayton, Mayfield; F-Sgt Eric Raymond Clayworth, Singleton; Pte Arthur Edward Cleaver, Broadmeadow; AB Joseph Sharpe Cleveland, Cardiff; Pte Thomas John Clydsdale, South Singleton; Pte Patrick James Clyne, Cessnock; F-O Bernard Joseph Coleman, Newcastle; Pte Henry Richard Thomas Collins, Boolaroo; F-Sgt Vincent Collins, Greta; Pte Neville Patrick Collins, Mayfield; Sgt George Collins, Newcastle; Pte Edlin Gray Collins, Aberdeen; L-Cpl Bert Angus Collison, Moonan Flat; Pte Jack Dudley Collison, Moonan Flat; Cook Alexander Connell, Woodville; F-O Leslie James Connors, Mayfield; Pte Cyril Ernest Connors, Baerami Creek; Fireman Edward James Conway, Carrington; Pte Jack Albert Cooper, Newcastle; Spr Charles Walter Cooper, Waratah; Pte Thomas Stanley Cooper, Whitebridge; Pte George Bentley Coote, Merewether; Pte Norman Charles Corbett, Gloucester; Pte Ralph Schofield Corderoy, Stockton; 2nd Engr Offr Roy Costa, Hamilton; S-Sgt Cyril James Coughlin, Merewether; Pte Gordon Leo Coulton, Maitland; Pte Harold Gladstone Counsell, Cessnock; Pte Leonard Court, Scone; Pte Ernest James Cousins, Wickham; Cpl Thomas Rawson Cox, Jesmond; Pte Ernest Leonard Cox, Scone; Pte Harold Cox, Speers Point; Pte David Cramp, Broadmeadow; L-Sgt Gerald Kenneth Crane, Gloucester; Gnr Frederick William Crane, Morpeth; LAC Aubrey Herbert Creamer, Cooks Hill; Cpl Kenneth Alphonsus Crittenden, Largs; Cpl Joseph Kenneth Croft, Merewether; F-O Cedric Robert Croft, Newcastle; AC1 Charles Joseph Crosdale, Cessnock; P-O John Dallas Crossman, New Lambton; Pte Arthur Robert Croyle, Maitland; Sgt Harry James Curtis, Moonan Flat;
--------------------
Sgt Leslie George Dalgleish, Newcastle; Pte Ronald Dalton, Newcastle; P-O William Neville Daniel, Hamilton; F-Sgt Norman Clarence Darr, Paterson; Pte Charles Benjamin Dates, Clarence Town; Tpr Frederick William Datson, Maitland; AB John William Davies, Carrington; Gnr Robert Abraham Davies, Merewether; Pte Ronald Rees Davies, Wallsend; Cftsmn William Henry Joseph Davis, Morpeth; Spr William James Davis, Nelson Bay; F-Sgt Noel Michael Davis, Waratah; F-Sgt Albert Russell Davis, Wickham; Sgt Henry Jennings Dean, Hamilton; Sig George Benjamin Dean, Mayfield; Pte William David Dean, Bar Beach; F-Sgt Albert George Declerck, Newcastle; F-O Leonard Laurence Deed, Newcastle; Pte Robert Herbert Delaney, Pelaw Main; L-Cpl Albert Edward Dennis, Paterson; LAC Ainslie Ivor Dent, Rutherford; Pte William Dick, Glennies Creek; Spr Norman Rourke John Dilley, Lorn; AB Donald Charles Dimmock, Raworth; Fireman Arthur Dives, Stockton; Sgt Donald William Robert Dixon, Denman; Pte Thomas Donohoe, Boolaroo; Pte Martin Donohoe, Maitland; L-Cpl Herbert David Dorrington, Tarro; Pte Harold James Dorse, Cessnock; Pte Robert Douglas, Weston; Sqn Ldr Allyn Clive Douglass, Singleton; Gnr Douglas Henry Dowd, Mayfield; Capt Noel Edmund Dowden, Dungog; Pte Joseph Walter Drane, New Lambton; Pte Thomas Francis Driscoll, Cardiff; F-Sgt Augustine Francis Drummond, Cessnock; Pte Dallas John Drury, Lower Belford; Pte Alfred Ponsford Dryden, Maitland; Stwdess Betsy Mcleod Dunk, Wickham; OS Harold Clyde Dunn, Islington; Pte Thomas Patrick Dunn, Tuncurry; Pte Arthur Robert Dunnett, Cooks Hill; F-Sgt Bruce Douglas Dyer, The Junction; L-Cpl John Dyett, Wickham;
--------------------
Pte William Eade, Wallsend; Sgt Philip Llewellyn Edmond, Adamstown; Pte Robert Wyndham Edmunds, Hamilton; Lieut Ian Geoffrey Edmunds, Newcastle; Pte Alexander Douglas Edwards, Cessnock; F-Sgt Patrick John Edwards, Lambton; LAC Victor Ronald Egginton, Mayfield; Lieut Jack Abbott Eley, Murrurundi; Spr Milton Henry Ellicott, Mayfield East; Cpl Henry Ernes Elliott, Mayfield; Sgt Richard Valentine Elliott, Newcastle; Pte William George Elliott, Singleton; F-O Douglas William Ellis, Kurri Kurri; Dvr Albert Edward Engel, Tea Gardens; Gnr Owen Albert Evans, Cessnock; Pte Philip Hamilton Evans, Hamilton; P-O William Walter Evans, Hamilton; Cpl James Eveleigh, Muswellbrook; L-Sgt Albert Clemens Everingham, East Maitland;
READ MORE: That's the last time I saw my father
Sgt Vincent Henry Farrell, Adamstown; Sgt James Potter Farrow, Newcastle; Spr Gerard Leslie Feneley, Paterson; L-Cpl Aubin William Fenn, Bellbird; Pte Walter Alwyn Fennings, Wallsend; Lieut-Col Austin George Fenton, Merewether; Pte Cyril Fernie, Morisset; Pte Ronald John Ferrario, Kurri Kurri; Pte Douglas Findlay, Cardiff Heights; F-Sgt James Alexander Finlay, Scone; F-Sgt James Wharton Severn Fisher, Cessnock; LAC Henry Heath Fisher, Cessnock; Pte Ronald Fisher, Lambton; Pte Victor Sinclair Fittock, Stroud; Pte Edward Benjamin Fitzgibbon, Newcastle; Cpl Francis Joseph Fitzpatrick, Maryville; L-Cpl Francis William Flanagan, Blandford; Pte Albert Ernest Fletcher, Kurri Kurri; Pte Kevin Joseph Foley, Wickham; Spr Leo James Ford, Warners Bay; WO Norman Smith Forrester, Singleton; Pte Clifford William Frame, Muswellbrook; Pte Reginald Francis, Adamstown; Gnr Frederick Charles Francis, East Maitland; OS William Franklin, Newcastle; Pte Allen Bernard Franks, Gloucester; Pte Isaac Fraser, Hexham; F-O John Alfred Frazer, Dungog; P-O Ernest Francis Hamilton Frith, Boolaroo; Sgt Rae Rees Frost, Stockton; Stoker Norman Frederick Fry, Hamilton; Gnr Eric John Fuller, Branxton; L-Cpl Cecil Wilfred Furby, Cooranbong;
--------------------
Pte Harold Gale, Hamilton; L-Bdr Irwin Lane Gunstone Gardner, Aberdeen; L-Cpl Claude Albert Gardner, Boolaroo; Gnr Harry Gardner, Newcastle; Cpl Stanley James Gayner, Mayfield West; Cpl Francis Genge, Branxton; Pte Edward Joseph Gentle, Singleton; Pte Lawrence Maxwell George, Muswellbrook; F-Sgt Christian Henry Gerner, Singleton; OS Richard Thomas Giddey, Wickham; Pte Leslie John Harwood Giles, Hamilton; CEO Herbert Henry Giles, Merewether; Dvr Leo Thomas Gilholme, Merewether; P-O Rodnam Charles Gilligan, Tighes Hill; Pte Richard Francis Gilmore, Maryville; Sgt Albert John Glaister, Holmesville; LAC Albert William Goddard, East Maitland; Pte Charles Albert Goffett, Tighes Hill; Pte Patrick George Golledge, Scone; Pte William Harold Goodwin, Branxton; F-O John Irvine Gordon, Cessnock; Pte Ronald Clyde Gordon, Mayfield; Spr Alan Stuart Gore, Charlestown; Pte William Henry Gore, Morpeth; Pte Geoffrey Gorton, Stroud; Pte Harry Mathews Gould, Mayfield; Sig Alan Watkin Gow, Merewether; Cpl John Michael Graham, Cardiff Heights; Sgt Robert Graham, Newcastle; Pte Edward Thomas Grant, Gateshead; Sgt Theophilus Leo Grant, Newcastle; Pte James Wilson Gray, Waratah; LAC Walter Grayson, Adamstown; Pte Oswald Glen Greenaway, Merewether; Sgt Robert Eric Greenwell, Wallsend; P-O Frederick Gwilym Grey, Waratah; Pte Amos John Griffin, East Maitland; Trimr Edward John Griffiths, Newcastle; Gnr Joseph Redvers Grimwood, Redhead; Pte John Denes Guinea, Scone; CEO Marcus Gunn, Bar Beach; S-Sgt John Thomas Gurr, Dungog; Sgt Frank Edward Guy, Kurri Kurri;
--------------------
Master Lionel Haddelsey, Newcastle; Pte Geoffrey Edward Hafey, Tighes Hill; LAC Donald Cameron Haggart, Whittingham; Gnr Ronald Haile, Waratah; Sgt Noel Clive Hain, Maitland; Pte William George Hale, Boolaroo; WO Hilton Alfred Hales, Cardiff; AC1 William McKenzie Hamilton, Stockton; Spr Alfred Hugh Hancock, Newcastle; Spr Michael John Hancock, Newcastle; F-O Francis Lawrence Hann, Hamilton; LAC Cyril Ernest Harding, Muswellbrook; Gnr Arnold Allen Hardy, Mayfield; Cpl William Armstrong Harrison, Dungog; WO Thomas Harrison, Kurri Kurri; Pte Jack Douglas Harrison, Speers Point; Sgt Frank Harrison, Wallsend; Gnr Leslie James Hartley, Hamilton; Sgt Arthur John Hassett, Islington; L-Cpl Aubrey George Hawke, Broadmeadow; Pte John Hayden, Greta; Pte Ernest Arthur Clemden Hayes, Cooranbong; Tpr Maxwell Ernest Hayne, Moonan Flat; F-O Douglas Leslie Haynes, Carrington; 3rd Engr Offr Kenneth Edward Haynes, Newcastle; L-Cpl Howard John Heeney, Newcastle; Spr Thomas Hector Hehir, Islington; Stoker John Olaf Henrickson, Kurri Kurri; Pte Archbold Hetherington, Lambton; Sig William Arthur Hewitt, Merewether; Act Chf Shipw John Joseph Hickey, Newcastle; WO Herbert John Hicks, Carrington; WO1 John Selden Higman, Scone; F-Sgt Eric Allan Hill, Cessnock; L-Cpl Francis John Hill, Tuncurry; F-Sgt Allen Hilton, Kurri Kurri; Pte Victor Maurice Hine, Newcastle; Lieut Harry Hingst, Newcastle; Sgt Walter John Hoban, Newcastle; F-Sgt Eric Clement Hobbins, Newcastle; L-Cpl James Douglas Gordon Hodges, Wyee; Carptr Harold John Hodson, Hamilton; AC1 Leonard Francis Hogan, Cessnock; F-Sgt Austin John Hogan, Cessnock; F-Sgt Peter John Hogan, Newcastle; LAC James Adrian Holdstock, Maryville; L-Sgt Leslie Gordon Holdsworth, Muswellbrook; Stoker Allen Roy Holdsworth, Muswellbrook; LAC Keith Homard, Broadmeadow; Cftsmn Elwyn Sidney Hoole, Hamilton; Pte Clarence Samuel Bruce Hopkins, Newcastle; L-Sgt Robert James Horder, Hamilton; Pte Athol Norman Horne, Singleton; Pte Robert John Houston, Charlestown; WO Alfred William Howe, Abermain; Lieut Robert Weston Howland, Rutherford; Gnr Albert James Huckle, New Lambton; Pte Harold Frank Hudson, Allynbrook; Cpl Laurence Ashleigh Hudson, Morisset; S-Sgt Robert Reid Hughes, Mayfield East; Pte Kenneth Gordon Hughes, Newcastle; Pte William David Desmond Hughes, Speers Point; Pte James Lyndin Hume, Waratah; Pte Noel Joseph Humphries, Newcastle; Pte Raymond Hunt, Mayfield; AC1 William Carnaby Hunter, Belmont; Pte Horace Davidson Hunter, Birmingham Gardens; AB George Ross Hunter, Kurri Kurri; Tpr Bernard Joseph Hurley, Carrington; Pte Patrick Joseph Hurley, Newcastle; Pte Ronald Cyril Hush, Scone; Gnr Harry Percival Hynes, Hamilton;
--------------------
Pte Albert Edward Ingham, Bellbird; Pte Jock Innes, Tuncurry; AB Kenneth Iredale, Stockton; Gnr Kevin Henry Ireland, Bolwarra; Pte Arthur William Henry Izzard, Clarence Town;
--------------------
Pte John Joseph Jackson, East Maitland; Gnr Fred Percy Jackson, New Lambton; F-Sgt Herbert Alfred Jacob, Morpeth; Fireman John James, Carrington; L-Cpl Mervyn Lloyd James, Hamilton; Pte Charles Edmund James, Hamilton; Sgt Warren Wallace Jarrett, Eccleston; Pte Trevyln Rex Jeans, Muswellbrook; Cpl William Dixon Jeffery, Waratah; Pte Albert Jeffress, Adamstown; Pte Frederick Arthur Jeston, Newcastle; Spr Wilfred Charles Johns, Adamstown; Gnr William Johns, Hexham; AB Basil Jack Johnson, Wickham; Cpl George Robert Jones, Adamstown; Pte Colin Walter Jones, Hamilton; Pte Jack Jones, Merewether; Pte Richard Jones, Muswellbrook; Pte Walter Henry Jones, Spion Kop; F-Sgt Trevor John Jones, Stockton; Cpl Frederick Samuel Jones, Swansea; Stwd Ronald Harry Jordan, Carrington; Trimr Bertie Jowers, Newcastle; Cpl Garnett Leslie Judd, Speers Point;
--------------------
Pte Richard Kaiser, Abermain; Trimr Michael Karavas, Newcastle; Pte Michael Vincent Kauter, Aberdeen; F-Sgt Thomas Leslie Hobson Kay, Redhead; Sgt Frederick Thomas Keeler, New Lambton; Pte William Patrick Kelleher, Newcastle; Gnr John Henry Kellett, Merewether; Pte Keith Raymond Kelly, Hamilton; Pte William Lester Kelly, Islington; WO Eric David Kennedy, Gloucester; 3rd Offr Archibald Cook Kennedy, Stockton; AB Harry Kennedy, West Wallsend; Gnr Ernest William Henry Kennell, Scone; Gnr Richard Lance Keppie, Thornton; Fireman John Lander Kerr, Stockton; Ldg Supp Assist Charles James Kibble, Wickham; Pte Robert Caldwell Kidd, Wallsend; Cpl Noel James Kilroy, Adamstown; Pte Kevin George Kime, Newcastle; Cpl John King, Adamstown; Gnr Robert Arthur King, Cardiff; L-Sgt Leonard Ernest King, Hamilton; Cpl Albert George King, Maitland; Cpl Peter Robert Henry King, Merewether; Pte Izra James Kitchener, Newcastle; Pte Cyril Vernon Knight, Stockton;
--------------------
Sig John Morrisson Lambert, Maitland; Pte Archie Harold Lambkin, Broke; Pte William George Lamborn, Coolongolook; F-Sgt Henry Edward Lambourne, Nelson Bay; Pte Maxwell Birdwood Lawrence, Lostock; WO Sidney George Lee, Adamstown; ACW Lydia Mary Lee, Neath; Pte John Robert Leech, Weston; Pte Thomas Cyril Lethbridge, Maitland; Pte Robert Edwin Levey, Hamilton; Gnr Edward Liddell, Boolaroo; Deck Boy John Welblund Lindemann, Newcastle; Pte Robert Lorne Lindsay, Maitland; Pte Walter Leslie Lindsay, Maitland; Pte Raymond William Linsley, South Wallsend; F-Sgt David Kilgour Lloyd, Adamstown; Pte Kevin Francis Lonergan, Muswellbrook; F-Sgt Allan Lord, Hamilton; Pte Wallace James Lord, Minmi; LAC Henry George Lovett, Mayfield; Pte Henry Lovett, Swansea; Pte Vincent Andrew Lumby, Mayfield; Lieut Frederick Gordon Lusk, Newcastle; Pte Colin Lyall, Shortland; F-Lieut Joseph Richard Lynch, Newcastle; S-Sgt Arthur Victor Lyne, Cooks Hill; Pte Gordon Lyne, Lambton; Gnr John Ramsay MacCallum, Denman; Pte Lachlan MacDonald, Adamstown; Donkeyman Victor Hamilton MacDonald, Hamilton; F-O John Hugh Douglas MacDonnell, Merewether; Sgt Duncan MacKenzie, Newcastle; F-Sgt John Stewart Mackie, Adamstown; Pte Henry Mackie, Wallsend; Pte Laurie Leo Macourt, Hamilton; Cpl Francis John Maddox, Wallsend; LAC Richard Magrath, Belmont; Pte John Mahony, Wickham; AB Cyril Malone, Newcastle; Spr John Clifford Mannix, Charlestown; F-Sgt Ronald Mansfield, Thornton; LAC John Henry Marks, Fassifern; Sgt Sidney Marley, Hamilton; Pte Allan Richard Marney, Singleton; Cpl Colin Marsden, Merewether; LAC George Edward Marshall, Warners Bay; Pte Thomas Marshall, Adamstown; Pte Frederick James Kelvin Martin, Belbora; P-O Ronald Cecil Martin, Dungog; Gnr Reginald Walter Martin, Hinton; L-Cpl Francis James Martin, Mayfield; Cpl John Cecil Martin, Murrurundi; F-Lieut Wallace Martin, Murrurundi; Pte Mervyn Henry Mason, Cessnock; F-O Milton Alexander Mathieson, Hamilton; Cpl Ronald Henry Matthews, Broadmeadow; Pte Glyn Godfrey Matthews, Newcastle; Pte Arthur Mervyn Mavin, Belbora; LAC John Given Maxwell, Greta; Pte George Maxwell, Wickham; Cpl Frederick Robert May, Newcastle; Pte Harold Esmond Maybury, Forster; Pte Hugh Kirkwood McAllister, Stockton; Eng Rm Art 3 Class Robert McAuley, Wickham; Pte George Robert McBain, Gloucester; Pte Edward McCarthy, Adamstown; L-Sgt Alan Lorraine McCauley, Dungog; Spr Irvine Bernard McClure, Hamilton; Pte Norman McColl, Boolaroo; Gnr Alfred McCrum, Hamilton; Pte William James McDougall, Swansea; Pte Jack Maxwell McGinniskin, Birmingham Gardens; Sister Mary Eleanor McGlade, Wallalong; Pte Eric Gordon McGlinchy, Merriwa; L-Cpl James Milton McGrath, Georgetown; Dvr Gordon Thomas McGregor, Ravensworth; Pte Thomas McGuinness, Cessnock; Pte Herbert James McGuire, Wickham; Pte George McIntosh, Aberdeen; Pte Roy McIntyre, Maitland; Pte Norman Charles McKewen, Cooks Hill; Pte Robert Alex McKimm, East Maitland; Pte Mervyn Bertie McLachlan, Woodville; Pte Allan Robert McLachlan, Woodville; Pte Bruce Lindsay McLaughlin, Cooks Hill; WO Donald Campbell McLellan, Waratah; Pte William McLeod, East Maitland; Gnr Alexander McMichael, Cessnock; AC1 Eric Oliver McMichael, Newcastle; Pte Vivian Bruce McMillan, New Lambton; Maj Harold Henry McMinn, Hamilton; Cpl Francis Albert McNamara, Cooks Hill; Pte Donald McNaughton, Charlestown; Lieut Leslie McNeil, Newcastle; Pte Robert Henry McNeill, Muswellbrook; Spr John McPhee, West Wallsend; Pte William Murdoch McQuarrie, Waratah; Pte Kevin George Mears, Hamilton; Sgt Harry Cecil Mellon, Gloucester; AC1 William Ernest Menzies, Belmont; P-O Alan Roy Menzies, Belmont; Pte Henry Keith Merchant, Gloucester; F-O George Laurie Messenger, Carrington; Sgt Horace Albert Metcalfe, Wallsend; Pte Charles William Millar, Morisset; P-O Bruce English Miller, Broadmeadow; Pte William Rupert Miller, Oswald; Pte Harold William Mills, Gundy; Pte Francis George Milton, Muswellbrook; Pte Reginald Leonard Miners, Main Creek; Tpr Amos Andrew Mitchell, Mayfield; Bdr Reginald Earl Mitchell, Moonan Flat; P-O Jack Mitchell, Newcastle; Lieut Cecil Mole, Merewether; Pte Raymond Alvin Monnox, Maitland; Pte Lyall Alexander Montgomery, Elderslie; 4th EO Leopold Montgomery, Lambton; Trimr James Moon, Newcastle; Pte John Gilbert Moore, Lambton; F-Sgt Arthur Nelson Moore, Maitland; Pte Sidney Frederick Moore, Murrurundi; Pte John Patrick Moran, Hinton; Pte Eric Morante, Allworth; Lieut Frederick William Morris, Denman; PO Edgar Percy Morris, Singleton; Sgt Ernest Clive Morrison, Cessnock; Pte Kelvin Morrison, Newcastle; F-Sgt Leslie Ernest Morshead, Hamilton; F-O Frank Moss, Wallsend; Sister Myrle Mary Eileen Moston, Merewether; Gnr Leslie Motley, Hamilton; Cpl Arthur Victor Moymow, Hamilton; Pte Lindsay Donald Muffett, Scone; Tpr Kenneth Gordon Rae Muiry, Aberdeen; Cpl George Cyril Muller, Newcastle; Pte Allan John Bartholomew Murdoch, Cooks Hill; Pte William Murnane, Merewether; Pte Eric Aloysius Murphy, Gosforth; Pte Clarence Joseph Murphy, Murrurundi; Sgt Roger Bede Murphy, Murrurundi; Pte John Bede Murray, Maitland; F-O John William Murray, Maitland; Cpl Mervyn Ross Murray, Speers Point; F-O William Henry Murray, Wickham; Gnr John Maurice Murtagh, Newcastle;
--------------------
Pte Norman John Nairne, Borambil; Pte Wilfred James Robert Nash, Luskintyre; P-O Lancelot Kenneth Needs, Boolaroo; Spr Ralph Robert Neilson, Broadmeadow; Cpl Douglas Raymond Nelson, Newcastle; Cpl William John Nelson, Trevallyn; Pte William George Newcombe, Denman; Sgt Eric Livingstone Newell, Vacy; Gnr George Martin Newlin, Tea Gardens; Pte Cecil William Newman, Scone; Dvr Stanley George Newton, Dungog; Sgt Mervyn John Nichols, Weston; Pte Ernest Charles Nicholson, Mayfield; Sgt Gordon Norman Ninness, Cessnock; Cpl Duncan Forbes Niven, Murrurundi; F-Sgt Colin John Nolan, Lambton; Pte Norman William Nosworthy, Newcastle; Pte Robert Nott, Barnsley; Sgt Kenneth Brennan Nunn-Pattrick, Scone;
--------------------
Pte Michael Vincent O'Brien, East Greta; Pte Ernest O'Brien, Wallsend; F-O Francis Emanuel O'Connell, Cessnock; 3rd Offr John O'Connor, Newcastle; Dvr Eric Raymond O'Connor, Warners Bay; Gnr Harold Victor O'Connor, Weston; Pte James O'Dea, Swan Bay; Sgt Brian James O'Donnell, Maitland; Pte Adrian Bruce Offley, Wallsend; Gnr Geoffrey O'Hara, Jerrys Plains; Pte Michael Thomas O'Hara, Mayfield; Cpl Francis Alphonsus O'Hara, Tighes Hill; Pte Harold Charles Olander, Newcastle; Pte John Newton Ollis, Hamilton; Sgt Frederick Maitland O'Loughlin, Homeville; P-O Francis Roy O'Neill, Scone; Pte John Edward Orr, Islington; Pte Albert William O'Shea, Singleton; Pte Bede Owen O'Sullivan, Aberdeen; Gnr James Grahame Owen, Boolaroo; Lieut Frank Owen, Wallsend;
--------------------
Pte Terence Errol Paff, Bulby Brush; Pte Darcy Keith Page, Muswellbrook; Pte Robert Pallister, Lambton; Sgt Rex Ian Palmer, Merewether; F-Sgt Keith Panwick, Muswellbrook; Pte Leslie James Papworth, New Lambton; P-O Alfred Kenneth Parker, Carrington; Pte Noel Leslie Parker, Weston; Sgt Jack Elliott Parkes, Wickham; Dvr John William Parsons, Broadmeadow; Tpr James Eric Parsons, Wallsend; F-Sgt John Charles Weir Patrick, Pelaw Main; Pte Thomas Bailey Patterson, Islington; L-Sgt William Patterson, Murrurundi; Pte Philip Raymond Paul, Hamilton; Pte Allan Payne, Rutherford; F-Sgt Stanley David Pearce, Newcastle; F-O Merton George Pepper, Singleton; WO Francis Mcleod Percy, Newcastle; Pte Garvin George Perram, Glendon Brook; 2nd Offr Francis Thomas George Perrin, Bar Beach; Pte Frederick William Peters, Kurri Kurri; P-O Walter Thomas Peters, Wallsend; Pte Arthur Joseph Petherbridge, Wickham; Pte William Joseph Phillips, Port Stephens; L-Cpl Henry Phillips, Wickham; Pte James Picken, Greta; LAC Frederick George Pike, Kurri Kurri; Gnr Basil Pilgrim, East Maitland; Pte Henry Cecil Pilgrim, Vacy; Cook Alfred Pinnington, Carrington; LAC Alan James Pitts, The Junction; Gnr Frederick John Platt, Salt Ash; Cpl Athol Esmond Playford, Mayfield; F-O Keith Pond, Raymond Terrace; Sgt Albert Vincent Porter, Mayfield West; Elect Art 2 Class Henry Charles Bryce Porter, Newcastle; F-Sgt Frederick George Potter, Kurri Kurri; F-Sgt Leslie William Poulson, Cooks Hill; Pte Thomas Leslie Power, Denman; Pte Arthur Joseph Pratt, Waratah; Gnr Ormond Preece, Scone; Gnr John Prescott, Weston; Sgt Raymond Copley Preston, Maitland; Lieut John Joseph Prince, East Maitland; F-Sgt John Francis Prince, Hamilton; Sgt Frederick George Prince, Hamilton; Pte Edward Wallace Proudfoot, Scone; Sgt Alexander Alwyn Prowse, Muswellbrook; L-Sgt Thomas Purdon, Newcastle; Wireman Cecil Edward Purkiss, Newcastle;
--------------------
Sgt Sydney George Quinlan, Adamstown;
--------------------
Cpl William Barry Ramsay, Cessnock; Pte Thomas Ashley Ramsay, New Lambton; F-O John Maxwell Randall, Hamilton; Cpl Jack Ransome, East Maitland; Pte Joshua Golding Rash, Cooks Hill; Pte Bruce Albert Rawlings, Singleton; Pte Raymond George Redding, Maitland; Spr William Harold Redman, Gloucester; Lieut Selwyn Lloyd Rees, Newcastle; Cpl Sydney James Gordon Reeve, Raymond Terrace; Pte Athol Reid, Islington; Pte Henry Ayton Reid, Newcastle; LAC Jack Renfrew, Newcastle; Pte Owen Andrew Rennie, Marks Point; Sgt Robert George Reynolds, Singleton; Pte Denis Reynolds Delacey Reynolds, Wickham; F-Lieut John William Rice, Abermain; WO Ronald Richards, Adamstown; Gnr John Lockhead Richardson, Hamilton; F-O Harry Riding, Maitland; 4th EO Thomas William Riley, Carrington; AB Edward Riters, Stockton; Pte Matthew Theophilous Roach, Swansea; Pte Henry Oxley Roberts, Newcastle; F-Sgt Russell Leslie Robertson, Maitland; Pte Ronald Exley Robinson, Mayfield; F-O Francis Kirby Robinson, Newcastle; Pte Charles John Robson, Islington; Lieut John James Roderick, Islington; LAC Warren Russell Rodgers, Swansea; Sgt John Rogers, Maitland; Pte Stanley John Roots, Warkworth; Pte Ronald George Rose, Dungog; Dvr Frederick George Ross, Merewether; Pte Archibald Ross, Newcastle West; Master Donald Ross, Stockton; Pte Alex Rowe, Cardiff; F-Sgt William Alan Rowe, The Junction; F-Sgt Albert Roxby, Murrurundi; OS William Henry Rushford, Newcastle; Pte Charles Joseph Russell, Mayfield; Col Robert Heathcote Russell, New Lambton; F-Sgt Donald Malcolm Rutter, Belmont; Gnr Albert William Ryan, Newcastle;
--------------------
Sig Noel John Salmon, Newcastle; L-Cpl James Joseph Salmon, Roxburgh; P-O William Clive Salmond, Stroud Road; Pte Charles Henry Burton Samphier, Singleton; LAC Kenneth Alexander Sams, East Maitland; Pte Henry Sanderson, Wallsend; Fireman Sydney Henry Sargent, Stockton; F-Lieut Geoffrey Sattler, Wickham; F-Sgt Cyril William Saunders, Stockton; Pte Geoffrey Frank Sawyer, East Maitland; Cpl William Edmund Scambrey, Hamilton; Dvr William Scott, Bellbird; Gnr Mervyn Russell Scotting, Maitland; Pte Raymond Percival Sellers, Merewether; Pte Darcy Wentworth Senior, Kurri Kurri; Sgt Leslie Elwynne Ronald Shambler, Newcastle; Lieut James Shanahan, Cessnock; F-Sgt Jack Wallace Sharp, Hamilton; F-O Gordon Cameron Sharp, Islington; Pte Robert George Sharp, Aberdare; Gnr Alexander Stewart Shaw, Gloucester; Sister Edna Alice Shaw, Newcastle; Pte Leslie John Sheedy, Nelson Bay; WO Francis Pentland Shelley, Branxton; Pte William Robert Shelly, Whitebridge; Pte Horatio Thomas Shepherd, Gloucester; L-Cpl George Alexander Shepherd, New Lambton; Pte Ronald Leo Shuemaker, Blandford; L-Cpl Douglas Keith Sidney, Newcastle; Cpl Kenneth Charles Simkin, Scone; Pte John Thomas Simpson, Carrington; Sgt James McKenzie Simpson, Newcastle; L-Cpl Douglas Gray Simpson, Scone; Spr Richard Edgar Sims, Hamilton; Pte Francis Kimberley Sims, Newcastle; Pte Herbert Downton Sinclair, Mirannie; LAC John Aloysius Size, Maitland; F-O Ernest Alfred Skillen, East Maitland; Pte William Robertson Slater, Aberdeen; Pte Harold Edwin Small, East Maitland; Pte Walter Rex Smedley, East Maitland; Pte Cecil Gordon Smith, Cessnock; Pte Frank Nelson Smith, Denman; F-Sgt Stephen Allen Smith, Georgetown; Gnr Roy Edward Smith, Gloucester; Pte Reginald Thomas Smith, Hamilton; Pte Edwin Roy Smith, Maitland; Pte Colin Thomas Smith, Mayfield; Maj Frederick James Smith, Merewether; F-Sgt Benjamin Hartley Smith, Merewether; F-Sgt Jeffrey Noel Smith, Newcastle; Pte Henry Victor George Smith, North Rothbury; L-Cpl Gabriel James Smith, Aberdeen; Sgt Reginald Allan Smithers, Wallsend; Cpl Edward John Spriggs, Wollombi; Pte Arthur Staader, Cessnock; Sgt Richard Lucas Stacy, Singleton; Sgt Cyril John Stallard, Maitland; Pte Robert Stanley, Neath; Sgt Mervyn William Stanley, Neath; Chf Offr Reginald Bateman Steere, Newcastle; Spr Samuel Victor Stenlund, Aberdeen; F-Sgt William Arthur Stephens, Belmont; Gnr Bruce Pendleton Stewart, Maitland; Fireman Frank Stewart, Waratah; Pte Eric Thomas Stokes, Mayfield; Stoker Henry Straker, Cardiff; Sgt Thomas Henry Straker, Cardiff; LAC Walter Alexander Strang, Newcastle; Cpl Cecil John Stratten, Newcastle; LAC Frank Street, Newcastle; Fireman George Winchester Stronach, Stockton; Capt Gilbert Victor Strong, Merewether; F-Sgt James Stuart, Dungog; Sgt Cecil Raymond Stubbs, Merewether; 3rd Offr John Sinclair Sutherland, Newcastle; 5th Engr O George Sutherland Swainson, Mayfield; Gnr John Patrick Swan, Islington; Pte John Stewart Swan, West Wallsend; WO2 Robert William Sykes, West Wallsend;
Dvr Amos Belcher Taggart, Singleton; WO2 Frederick Charles Tambling, Broadmeadow; CEO Harry Tate, Newcastle; WO2 Thomas Clarence Taylor, New Lambton; LAC Henry Alan Taylor, Newcastle; Sgt Dudley George Taylor, Tuncurry; Sgt-Pilot Ronald Wilkins Taylor, Wallsend; F-Sgt Ronald Ward Taylor, Waratah; Fireman Robert Fredrick Taylor, West Maitland; Pte Arthur Allan Taylor, Wickham; Sgt Mervyn Charles Taylor, Wickham; Sgt Barrymore John Teape-Davis, Newcastle; Eng Rm Art 3 Class Ronald George Tennant, Wickham; Pte Edward Terrett, New Lambton; Pte Ernest Edward Thirkell, Stockton; F-Sgt Allen Benjamin Thomas, Broadmeadow; OS Alexander Douglas Thomas, Carrington; Pte Albert James Thompson, Clarence Town; Pte George Edward Thompson, Murrurundi; Pte Henry John Thoroughgood, Newcastle; L-Cpl Raymond James Tinning, Newcastle; Pte James Toepfer, Morisset; F-Sgt Leo Toomey, Newcastle; Gnr Oscar Topley Tornquist, Baerami; AB Matthew Tracey, Newcastle; Pte Trevor John Tranter, Cardiff; Gnr James Herbert Travis, Cooranbong; Stoker 2nd Class Keith William Trenbath, Adamstown; Stoker 2nd Class Jack Stephen Trenbath, Wickham; P-O Victor Joseph Trunk, Branxton; Pte Bruce Dickson Truscott, Wallsend; AB Herbert Turk, Denman; Spr Frederick Turnbull, Maitland; F-Sgt Josiah Turner, Hamilton; Cftsmn James Harrison Turner, Singleton; LAC John Royal Twyford, Maitland; Pte Albert Victor Tytherleigh, Cardiff;
--------------------
Sgt Robert James Uhrig, Hamilton;
--------------------
Pte James David Vardy, New Lambton; F-Sgt Edgar Henry Vickers, Singleton; Spr Gregory Ross Vidal, Stockton; Stwd Byron Thomas Vivian, Charlestown;
--------------------
F-O Geoffrey Harold Waddell, Singleton; F-Sgt Kevin Campbell Waight, East Maitland; Pte Allan Douglas Walker, Raymond Terrace; Stoker William Raymond Wallace, Cessnock; F-O Albert Wallwork, Kurri Kurri; Sgt Richard David Walton, Cessnock; Pte Irwin James Want, Merriwa; P-O Clyde Samuel Joseph Warbrook, Maitland; Cpl Bruce Allan Warr, Cessnock; Pte Lloyd George Waters, Minmi; Pte Leonard William Amery Watson, Newcastle; F-O Dugald John Watson, Newcastle; Pte Thomas Lenin Watson, Waratah; Pte Ernest Oliver Wattus, Muswellbrook; AC1 Thomas Frederick Waugh, Cardiff; LAC Emile Wilfred Webb, Mayfield; Pte Thomas Webb, Morisset; Bdr Ronald Barker Webb, Newcastle; Sgt Malcolm Francis Max Weber, Bunnan; Sgt Henry Charles Weeks, Cardiff; Spr John Bernard Weichert, Mayfield; Pte Harry Blanch Weiss, Singleton; F-O John Richard Welch, Wallsend; Fireman Thomas John Weller, Sandgate; Pte George David William Wells, Singleton; Spr Douglas Gordon Wells, Speers Point; L-Cpl William Clarke West, Merewether; Tpr Leslie Francis Whalan, New Lambton; Bdr Edgar Charles Wheeler, Branxton; WO John Patrick Whelan, Denman; Sgt John Adam Whybird, Mayfield; WO Cecil Harold Whyte, Stockton; Pte Verdun James Wicks, Merriwa; Cpl William Wilkinson, Cessnock; 2nd EO Henry Wilkinson, Mayfield; Pte John Williams, Boolaroo; LAC Ernest James Williams, Broadmeadow; F-Sgt Frances Alfred Williams, Mayfield; Pte George Frederick Williams, Muswellbrook; Spr William Johnson Williams, New Lambton; F-Sgt Francis Kevin Williams, Newcastle; AB Alfred David Williams, Speers Point; Teleg Clifford Wilson, Dungog; 8th EO Noel Charles Wilson, Stockton; F-Sgt William Victor Bryan Winchester, East Maitland; Cpl George Arthur Winder, Raymond Terrace; Sgt Edward Walter Holden Windeyer, Raymond Terrace; Pte James George Wiseman, Upper Rouchel; Cpl Ray Wolstenholme, Maitland; F-Sgt Thomas Woodhouse, Wallsend; Gnr James Dudley Wooding, Carrington; Pte John Henry Woods, Aberdeen; Pte Frederick Henry Woods, Glendon Brook; Pte Ronald Kenneth Woodward, Stockton; Pte John Joseph Woodward, Wickham; L-Sgt Allen Jessop Woolmer, Maitland; Pte John Keith Wrightson, Lake Macquarie;
--------------------
Stoker Walter Clifford Yeoman, Cessnock.